Menu
Strona głowna  /  CO U NAS NOWEGO?
CO U NAS NOWEGO?

ŻEGNAJĄC ROK 2021

Koniec roku to jak wiadomo czas podsumowań i snucia planów na przyszłość. Nasze Przedszkolaki w tym roku nauczyły się wielu rzeczy, a kolejny rok przygód z zabawą i nauką przed nimi. W tym roku Dzieci brały udział w projektach i akcjach o zasięgu ogólnopolskim: „Szkoła do hymnu” oraz ”Szkoła pamięta”,  a nawet w inicjatywie międzynarodowej w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania – CodeWeek 2021. Dzieci rozpoczęły swój udział w ogólnopolskich projektach „CO SŁONKO WIDZIAŁO – PROJEKT EDUKACYJNY” oraz „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” wydawnictwa Mac Edukacja. Oba te projekty kontynuowane będą w kolejnych miesiącach, dlatego zachęcamy do dalszego śledzenia efektów pracy naszych Przedszkolaków. Z dumą prezentujemy otrzymane dyplomy i certyfikaty, które zdobyliśmy wspólnym wysiłkiem.
Brawo Przedszkolaki!


 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "CZARODZIEJSKIE  KARTKI PAPIERU"  - c.d

Grupy Tygrysków i Żuczków w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Czarodziejskie kartki papieru.” autorstwa mgr Katarzyny Strojek i mgr Joanny Kurowskiej w grudniu tworzyły piękne prace związane z tematyką Świętego Mikołaja oraz zbliżających się świąt.
W oczekiwaniu na wizytę Świętego Mikołaja dzieci  wykonały z papieru piękne portrety oraz wizerunki Mikołaja, którymi ozdobiły swoje sale.
Prócz tego dzieci wykonały przestrzenne prace, które przedstawiały kule śniegowe z bałwankiem oraz choinką – zrobione z kartonów i kolorowych papierów prezentowały się równie pięknie, jak te prawdziwe, zrobione za szkła. Zapraszamy na kolejną relację z naszych przygód z kartką papieru!


SPOTKANIE OPŁATKOWE

W dniu 23 grudnia, zgodnie z tradycją, przedszkolaki uczestniczyły w grupowych spotkaniach opłatkowych. Była to okazja do złożenia sobie wzajemnie świątecznych życzeń, podzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania przy choince. Życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!
INNOWACJA PEDAGOGICZNA W GRUPIE "NIEDŹWIADKÓW" C.D.

W kolejnych zajęciach z cyklu "Zakodowany świat wartości", "Niedźwiadki" rozmawiały na temat swojej rodziny oraz wspólnych zabaw z koleżankami i kolegami w przedszkolu.
Doskonaliły umiejętności budowania wypowiedzi na określony, bliski dzieciom temat, klasyfikowania obrazków ze względu na jedną cechę (kolor, osoba), tworzenia barw pochodnych z wykorzystaniem kolorów żółtego, czerwonego i niebieskiego oraz podczas zabaw z kubeczkami układały budowle przestrzenne wg instrukcji nauczyciela.
  

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

W dniu 8 grudnia zawitał do przedszkola długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj ! Spotkał się z naszymi przedszkolakami i, jak każe tradycja, obdarował wszystkie dzieci prezentami. To był dzień pełen emocji. Dziękujemy Mikołaju i już czekamy na Twoją kolejną wizytę... Do zobaczenia za rok!


KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 1.12. miała miejsce kolejna, trzecia już, edycja przedszkolnego konkursu recytatorskiego p.t. "Wiersze Jana Brzechwy". Jury, pod przewodnictwem Pani Dyrektor, wysłuchało wierszy naszego patrona, przygotowanych przez uczestników. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło w dniu 9.12. Oto lista nagrodzonych:

Kategoria: dzieci młodsze

I miejsce: Grzegorz R. z "Niedźwiadków" i Helena W. z "Kangurków"

II miejsce: Ignacy K i Julian T. z "Kangurków"

III miejsce: Zofia K. z "Kangurków"

Kategoria: dzieci starsze

I miejsce: Aurelia K. z "Tygrysków", Nela K. z "Żuczków" i Emilia M. z "Biedronek"

II miejsce: Anna K. i Maja M. z "Żuczków" oraz Emilia R. i Wojciech Z. z "Biedronek"

III miejsce: Zofia W. i Lena S. z "Żuczków" oraz Aniela F. i Zuzanna M. z "Biedronek"

Pozostali uczestnicy otrzymali honorowe wyróżnienia a wszystkim zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy Rodzicom za trud włożony w przygotowanie do konkursu swoich pociech a dzieciom serdecznie gratulujemy pięknych wystąpień !

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "CZARODZIEJSKIE  KARTKI PAPIERU"  - c.d

Grupy Tygrysków i Żuczków w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Czarodziejskie kartki papieru.” autorstwa mgr Katarzyny Strojek i mgr Joanny Kurowskiej
listopad spędziły równie twórczo, jak wcześniejsze miesiące.
Tym razem w ramach tematu „Wiewiórka robi zapasy na zimę” przedszkolaki wykonały piękne wiewiórki, wykorzystując technikę origami z kół.
Prócz tego dzieci wykonywały ćwiczenia rączek z wierszykami do zabaw paluszkowych oraz tematyczne zadania doskonalące sprawność z zakresu małej motoryki.
Zapraszamy na kolejną relację z naszych przygód z kartką papieru!
 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25 listopada dzieci ze wszystkich grup świętowały Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W przedszkolu zaroiło się od misiowych maskotek - od całkiem malutkich do takich w rozmiarze XXL. W tym wesołym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki i teatrzyki, przygotowywały zdrowe, "misiowe" przekąski z wafli ryżowych, owoców a także miodu. Bawiły się m. in. przy piosenkach: "Dwa malutkie misie" , "Jadą, jadą misie" czy "Pokochaj pluszowego misia", brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, "misiowankach - pokazywankach", zgadywankach i wykonywały prace plastyczne - oczywiście związane z misiami.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęsliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.


GÓRA GROSZA

W listopadzie i grudniu nasze przedszkole bierze udziałw ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza" organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.

W szkołach i przedszkolach zbierane są drobne monety, a celem akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.103 URODZINY NIEPODLEGŁEJ POSKI

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 10 listopada w naszym Przedszkolu odbyły się obchody Dnia Niepodległości. Podczas świętowania rozwijaliśmy wśród dzieci poczucie przynależności  narodowej oraz poszerzaliśmy wiedzę na temat własnej ojczyzny. Przedszkolaki zostały zapoznane z historycznymi wydarzeniami. Utrwalały nazwy symboli narodowych. Na zakończenie o 11:11 ubrani na galowo i z zachowaniem właściwej postawy odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.
 

Grupa „Biedronek” przyjęła w tym dniu zaproszenie do udziału w obchodach Święta Niepodległości na Placu Teodora  Axentowicza. Dzieci otrzymały wręczane przez harcerzy kotyliony w barwach narodowych, wysłuchały przemówień  okolicznościowych, wygłoszonych przez przedstawicieli UMK i parlamentarzystów oraz pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru i solistów młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 5. Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu.


 

„CO SŁONKO WIDZIAŁO – PROJEKT EDUKACYJNY”

Dnia 10.11.2021r. grupa Kangurków w ramach realizacji projektu edukacyjnego CO SŁONKO WIDZIAŁO zorganizowała Pokaz Mody Patriotycznej, nawiązujący do 103 rocznicy Niepodległej Polski. Dzieci z dumą zaprezentowały stroje w barwach narodowych ( stroje krakowskie, piękne wianki, czapki). Na początku przedszkolaki zapoznały się z postacią Józefa Piłsudskiego, następnie utrwalały nazwy symboli narodowych. Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne- biało czerwone Flagi, a także orzełki z godła Polski.WARSZTATY FILMOWE I "SPACER PATRIOTYCZNY" ŻUCZKÓW
W dniu 10.11. 2021 grupa Żuczków brała udział w kolejnym spotkaniu edukacyjnym z filmem w kinie Paradox. Tym razem były to Baśnie i legendy polskie, mi.in. Bazyliszek, Żywa woda i inne.  Po seansie podczas warsztatów filmowych Żuczki wspólnie odkrywały rozmaite tajemnice obrazu filmowego oraz techniki animacji. Na zakończenie każde dziecko wykonało swój własny taumatrop. Po zajęciach Żuczki, z okazji Dnia Niepodległości, brały udział w „spacerze patriotycznym” po Parku Jordana, podczas którego oglądały popiersia znanych Polaków walczących o wolną Polskę i poszerzały swoją wiedzę dotycząca tego tematu.WYCIECZKA TYGRYSKÓW NA WAWEL
W dniu 12 listopada grupa Tygrysków wybrała się do Zamku Królewskiego Na Wawelu na lekcję muzelaną pt. "Gawęda o rycerzu". Zajęcia na Wawelu zorganizowano dzięki uprzejmości Babci jednego z Tygrysków, która jako pracownik muzeum zaproponowała nam tego rodzaju atrakcję! W salach ekspozycji "Zbrojownia" Tygryski wysłuchały wielu ciekawych informacji związanych z historą naszego kraju i miasta, z codziennym życiem oraz zwyczajami rycerstwa polskiego i innych mieszkańców zamku. Dzieci podziwiały zgromadzone w zbrojowni eksponaty i dowiadwały się o ich przeznaczeniu. Dodatkowo wszyskie chętne przedszkolaki zostały pasowane na rycerzy przez Panią przewodniczkę, która przez cały czas barwnie opowiadała dzieciom o dawnych dziejach.
To był naprawdę interesujący dzień! Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!


 

KODUJEMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM
W dniach 2 - 4 listopada dzieci z grupy Tygrysków przystąpiły do drugiego modułu projektu "Mały Miś w świecie w Wielkiej Literatury" pt. „KODUJEMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM”. Dzieci wysłuchały WARSZTATU LITERACKIEGO  w formie webinaru dotyczącego cyberbezpieczeństwa, który jednocześnie pomógł im zrozumieć na czym polegać będzie zabawa z kodowanie.  Następnie Tygryski przystąpiły do realizacji szeregu zabaw i zadań w ramach „Misiowego turnieju łamigłówek logicznych”, które wypełniły im aż trzy kolejne popołudnia w przedszkolu. Powstał specjalny „Kącik kodowania” w którym dzieci znaleźć mogły różnego rodzaju zadania i łamigłówki. Poprzez wspólne zabawy rozwijaliśmy umiejętność logicznego myślenia, odczytywania symboli oraz zamieniania informacji na umowne symbole i znaki. Dodatkowo nasze przygody z kodowaniem zostały zarejestrowane na stronie CODE WEEK. Tak oto nasze przedszkole dołączyło do  „EUROPEJSKIEGO TYGODNIA KODOWANIA”,  będącego społeczną inicjatywą, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

Na stronie przedszkola w zakładce „POBAWMY SIĘ RAZEM” pojawiło się dodatkowo przy tej okazji zaproszenie dla rodziców pozostałych przedszkolaków, aby włączyli się  do inicjatywy CODE WEEK poprzez udział w CODING HOME. Pod zawartym na stronie linkiem cały czas zawarte są materiały do samodzielnego wykonania, łamigłówki, wciągające gry i wyzwania
związane z kodowaniem, do wspólnej zabawy w rodzinie!
 

PIĘKNO JESIENI W TWÓRCZOŚCI DZIECI

Na przełomie października i listopada dzieci wykonywały wspólnie z rodzicami w domu prace plastyczne z wykorzystaniem darów jesieni. Przyniesione do przedszkola „dzieła” ozdobiły przedszkolne kąciki  przyrody.
SZKOŁA PAMIĘTA

Pod koniec października dzieci z grupy "Biedronek" oraz "Kangurków" wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem "Szkoła pamięta", podczas której w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali sie w historii - tej ogólnonarodowej
i lokalnej. Podczas rozmów, przedszkolaki wspominały ludzi kultury, kina i postaci wielkich Polaków, którzy odeszli, oglądały albumy i ksiażki im poświęcone oraz wykonywały prace plastyczne, związane z poruszaną tematyką. 


 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA U NIEDŹWIADKÓW

Od miesiąca października grupa Niedźwiadków rozpoczęła zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Zakodowany świat wartości” autorstwa Katarzyny Guzik.

Zajęcia będą realizowane przez cały rok szkolny 2x w miesiącu.

Będą miały na celu rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, obserwację i dedukcję, umiejętność pracy zespołowej w połączeniu z kształtowaniem postaw prozdrowotnych i proekologicznych w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczenie i eksperymentowanie.

W miesiącu październiku dzieci poznawały siebie nawzajem, swoje ulubione potrawy, zabawki, kolory. Uczyły się odczytywania zaszyfrowanych informacji z wykorzystaniem maty do kodowania i samodzielnie wykonały sałatkę owocową wg przepisu.


 

MAŁY MIŚ W ŚWIECIE W WIELKIEJ LITERATURY

 "Mały Miś w Świecie w Wielkiej Literatury" to projekt edukacyjny, którego głównym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa.
Realizacja zaprojektowanych w jego ramach modułów sprzyja kształceniu u dzieci kompetencji kluczowych tj. najważniejszych umiejętności, wiedzy i postaw. 
Organizatorem projektu jest Grupa MAC S.A. we współpracy z wydawcą miesięcznika„Bliżej Przedszkola”, a autorem - Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia, pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa.

     Pod koniec października do projektu "Mały Miś w świecie w Wielkiej Literatury" przystąpiła grupa Tygrysków wraz z Panią Joanną Kurowską. W ramach realizacji pierwszego modułu projektu pt. „CZYTAMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM”. Dzieci wspólnie wymyśliły imię misiowi, który ze względu na swój kolor otrzymał imię Mioduś. Maskotka zamieszkała w tematycznym kąciku czytelniczym i teraz codziennie słucha z Tygryskami czytanych książeczek. Każde chętne dziecko kolejno zabiera misia do siebie do domu (ze względów sanitarnych dzieci może odwiedzać tylko zalaminowane zdjęcie Miodusia), gdzie wspólnie słuchają czytanej przez rodziców książeczki.
Na pamiątkę takiej wizyty powstaje wpis i rysunek w misiowym dzienniczku. Do zabawy zaproszeni zostali również rodzice i pracownicy przedszkola, którzy w ramach odwiedzin przeczytają dzieciom i Miodusiowi jakąś wyjątkową książeczkę i pozostawią pamiątkowy wpis w kronice. Zapraszamy do poznania naszych "zmisiowanych" działań!
WARSZTATY FILMOWE

28 października grupa Żuczków a 3 listopada grupa Biedronek, bały udział w zajęciach w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Najpierw w kinie Paradox oglądaliśmy film pt. "Elfinki", dzięki któremu przekonaliśmy się, że wzajemna pomoc i dobro to wartości, którymi należy kierować się w życiu., Potem dzieci uczestniczyły w warsztatach aktywizujących wyobraźnię i twórcze myślenie. Wracając do przedszkola przez Park Jordana Żuczki i Biedronki podziwiały piękne jesienne krajobrazy. Nie zabrakło również  zabaw w tej jesiennej scenerii.
 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "CZARODZIEJSKIE  KARTKI PAPIERU"  - c.d

Grupy Tygrysków i Żuczków w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Czarodziejskie kartki papieru.” autorstwa mgr Katarzyny Strojek i mgr Joanny Kurowskiej w ostatnich tygodniach miały ręce pełne twórczej pracy! Jeszcze we wrześniu w ramach tematyki „Skarby przemijającego lata” dzieci wykonywały z papieru przestrzenne kolby kukurydzy oraz usprawniały paluszki i dłonie z tematycznymi wierszykami i ćwiczeniami grafomotorycznymi.
W październiku obie grupy zajęły się tematem „Dokąd tupta jeż?” oraz „Co jesień w koszu niesie?”. Powstały wspaniałe jeże z papieru oraz rysunki wykonane podczas słuchania tzw. „rysowanych wierszyków”. Oczywiście nie zabrakło również gimnastyki rączek z tematycznymi zabawami, których bohaterem był jeżyk. Pani Jesień przyniosła nam w koszu przepiękne grzyby oraz obdarowała nas kolorowymi liśćmi z jesiennych drzew.
Zachęcamy wszystkich do dalszego śledzenia naszych przygód z kartkami papieru!


DZIEŃ KUNDELKA
W dniu 25 października obchodzony był Dzień Kundelka. Dla grup Żuczków i Tygrysków święto to stało się okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat psów.
Dzieci rozmawiały o potrzebach naszych czworonożnych przyjaciół i obowiązkach jakie wiążą się z opieką nad nimi. Poszerzały swoją wiedzę na temat niezwykłych psów, które pomagają ludziom. Dzieci prezentowały przyniesione zabawki oraz uczestniczyły w różnych zabawach tematycznych. Dodatkowo obie grupy w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Czarodziejskie kartki papieru” wykonały z papieru i kartonów pieski.
DZIEŃ MAKARONU

Grupa "Biedronek" w dniu 25 października obchodziła Dzień Makaronu.Starszaki poznały produkty, z których robi się makaron, dowiedziały się, jak wyrabiało się makaron dawniej a jak dzisiaj, rozpoznawały i nazywały różne jego kształty a na koniec wykorzystały go jako materiał do stworzenia oryginalnych i pomysłowych prac plastycznych.

 

DZIEŃ BEZ......SKARPETEK!

W czwartek, 21 października, grupa "Kangurków" obchodziła nietypowe święto - Dzień Bez Skarpetek. Świętowanie przedszkolaki rozpoczęły od uroczystej prezentacji skarpet i rozmowy na temat ich kolorów i wzorków. Dzieci segregowały róznorodne skarpety, łączyły je w pary, rozwieszały na sznurku od bielizny za pomocą spinaczy, uczestniczyły w zabawie ruchowej "Moje nogi lubią harce", a nawet poszukiwały zaginionej skarpety Mikołaja. Kangurki odbyły również bardzo poważną rozmowę na temat dbania o swoje stopy oraz miały okazję stąpać po ścieżce sensorycznej, ułożonej z różnorodnych materiałów (kasztany, ryż, butelki plastikowe, gąbki, plusz a nawet kisiel). Dzieci ćwiczyły też swoje stópki, bawiąc się chusteczkami: zwijając je, unosząc w górę i podrzucając - doskonałe ćwiczenia przeciw płaskostopiu.Na zakończenie każdy przedszkolak odbił swoją stopę na papierze i zamienił ją w ......marchewkę! Zabawa była wyśmienita.ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI
W dniu 22 października grupy Tygrysków i Żuczków w nawiązaniu do przypadającego 24 października Światowego Dnia Origami wykonały postacie lisków. Zajęcia odbyły się  w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Czarodziejskie kartki papieru.” A oto efekty ich pracy:

NASZE PRZEDSZKOLNE DRZEWA
W dniu 18 października dzieci z grupy Żuczków i Tygrysków w ramach realizowanej tematyki „Jesień w lesie” wspólnie zasadziły nasiona sosen, które otrzymaliśmy z firmy APTIV od absolwenta naszego przedszkola.  Dzieci przypomniały sobie, dlaczego drzewa są tak ważne dla naszej planety i jej mieszkańców. Wszyscy obejrzeli małe nasionka, z których w przeszłości mamy nadzieję wyrosną piękne drzewa. Tego dnia obie grupy rozpoczęły obserwację przyrodniczą, która potrwa kilka miesięcy. Gdy nadejdzie wiosna, a nasze sadzonki będą wystarczająco duże, zasadzimy je w naszym przedszkolnym ogrodzie.

DZIEŃ DRZEWA

W niedzielę, 10 października, obchodzony był Dzień Drzewa. Przy tej okazji "Krasnoludki" poszerzały swoje wiadomości przyrodnicze, rozpoznając wybrane drzewa iglaste i liściaste oraz ich owoce, poznawały budowę drzewa, bawiły się z piosenką "Kolorowe listki". Wspólnie zastanawialiśmy się, co dają drzewa i okazało się, że bardzo wiele:schronienie zwierzętom, drewno ludziomi, świeże powietrze, owoce a także cień w upalne dni. Postanowiliśmy, że skoro są tak ważne - drzewa trzeba chronić i szanować. Aby o tym pamiętać dzieci wspólnie sworzyły plakat  na "Dzień drzewa", odbijając swoje dłonie w formie liści na sylwecie drzewa. Na koniec "Krasnoludki" oglądały drzewa w naszym ogrodzie przedszkolnym, próbowały, czy da się rączkami opasać ich pnie, dotykały szorstkiej kory i zadzierały głowy wysoko, żeby zobaczyć ich wierzchołki. Tego dnia wszystkie "Krasnoludki" stały się wielkimi przyjaciółmi drzew i obiecały, że  teraz i w przyszłości będą o nie dbały :)
  

JESIENNE INSPIRACJE

Jesień to pora roku, która, zwłaszcza przy pięknej pogodzie, urzeka nas swoimi barwnymi krajobrazami. Kolorowe liście na drzewach, pomarańczowe dynie na straganach i w ogródkach, grzyby, kasztany, żołędzie i inne "dary" jesieni pobudzały wyobraźnię niejednego artysty. Również dzieci z grupy "Biedronek" dały się porwać jesiennym inspiracjom. A oto efekty ich pracy:
 

PIKNIK KROWODERSKI

W sobotę, 2 października, reprezentacja naszego przedszkola uczestniczyła w Pikniku Krowoderskim na terenie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12. Temat przewodni pikniku  brzmiał : Piękna polska złota jesień. Organizatorami tej imprezy były wyżej wymieniona szkoła oraz Rada Dzielnicy V. Podczas pikniku odbywały się występy wokale, teatralne, taneczne i instrumentalne dzieci  z następujących placówek: Przedszkola nr 119 (czyli my) i nr 13, Szkoły Podstawowej nr 12, nr 3, nr 33 i nr 106 oraz młodzież z VII i IX LO. W tym wydarzeniu artystycznym brali też udział wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury - Dom Harcerza. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy Żuczków i Biedronek. Występ wokalny w języku polskim i angielskim Żuczków oraz występ taneczny Biedronek spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników imprezy. Ponadto podczas pikniku miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu:  O CZYM MARZĘ, KEDY ZAMYKAM OCZY…EKOKRAKÓW, w którym brały udział dwie dziewczynki z grupy Żuczków. W kategorii „Przedszkola” Ola  zajęła pierwsze miejsce, a Lena drugie. Serdecznie gratulujemy!

 
WARZYWNO-OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY

Nadeszła jesień a wraz z nią przedszkole ogarnęło kulinarne szaleństwo. Korzystając z darów, jakie przyniosła nowa pora roku, dzieci wraz z Paniami przygotowywały różne smaczne, a  przede wszystkim zdrowe przekąski. Robiły sałatki, owocowe "jeżo-szaszłyki" a nawet piekły ciasto ze śliwkami i kisiły kapustę! Wspaniale było zamienić się w małych kucharzy i wspólnie tworzyć te pyszności ale najprzyjemniejsza okazała się ich degustacja.:)

 

„CO SŁONKO WIDZIAŁO – PROJEKT EDUKACYJNY”

Na początku października grupa Kangurków rozpoczęła zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Co Słonko widziało. Zajęcia będą realizowane przez cały rok szkolny, dwa razy w miesiącu. Założeniem projektu jest wprowadzanie dzieci w otaczający świat poprzez piękno literatury dziecięcej autorstwa Marii Konopnickiej, promowanie czytelnictwa, literatury polskich autorów, wzbogacanie wiedzy, słownictwa. Grupa Kangurków wykonała już dwa zadania z harmonogramu projektu: Maria Konopnicka- przyjaciółka Dzieci oraz Dary z sadu. Wykonany został kącik czytelniczy  autorki, a także spiżarnia z darami z sadu. Zachęcamy do śledzenia naszych poczynań z projektu, a także do oglądania zdjęć.
 
JESIENNY SPACER DO PARKU
Pierwszego dnia października grupa Niedźwiadków wybrała się na spacer do pobliskiego parku Wincentego á Paulo. Dzięki pięknej i słonecznej pogodzie przedszkolaki
miały okazję do zbierania darów jesieni, a także do świetnej zabawy na placyku.
Krótka wycieczka wszystkim się podobała, a dzieci uśmiechnięte i zmęczone wróciły do przedszkola.
 DZIEŃ CHŁOPAKA

30.09 w grupach "Niedźwiadków", "Kangurków" i "Tygrysków" obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
Tego dnia nie zabrakło zabaw przy muzyce z balonami, z chustą animacyjną i wesołych tańców.
Były wykonane przez Dziewczynki laurki, medale i dyplomy dla Super Chłopaków, eleganckie krawaty,  a nawet wspaniałe upominki przygotowane wcześniej przez rodziców.
To był dzień pełen wrażeń i emocji!
 
DZIEŃ JABŁUSZKA
28 września obchodzony jest Światowy Dzień Jabłka. Przedszkolaki z grupy „Tygrysków” poprzez różne zabawy poszerzały swoją wiedzę na temat jabłek i ich znaczenia dla naszego zdrowia.
Były jabłka w tańcu i piosence, w sztuce, na talerzu i oczywiście w tygrysich brzuszkach! Akurat tego dnia Dzieci poznawały również różne rodzaje drzew iglastych i liściastych.
Teraz już wiedzą, że jabłoń to drzewo liściaste!
DZIEŃ JESIENI

 W dniu 22 września grupa "Kangurków" powitała pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Dzieci wraz z Panią Moniką odczytały list od Pani Jesieni, oglądały i segregowały pozostawione przez nią dary w kąciku przyrody: owoce, warzywa, kasztany i liście, bawiły sie przy piosence pt. "Małe czerwone jabłuszko" i wspólnie odśpiewały jesienny hymn. Przedszkolaki przygotowały także niespodziankę dla Pani Jesieni - sałatkę owocową. Całą zabawę zakończył "Jesienny quiz" oraz relaksujący "jesienny" masażyk w parach. 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

W dniu 20.09 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci z grupy "Tygryski" uczestniczyły w zabawach integracyjnych, puszczały bańki mydlane i śpiewały znane przedszkolne piosenki. Nie obyło się również bez dmuchania kolorowych baloników i zabawy nimi. "Krasnoludki" natomiast tańczyły przy piosenkach-pokazywankach z zapałem naśladując ruchy Pani Agatki oraz bawiły się z chustą animacyjną. Na pamiatkę tego dnia dzieci zabrały do domów balony oraz upominki - obrazki do kolorowania.
 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki.
Tego dnia Przedszkolaki starały się odszukać swoje talenty, poznawać swoje mocne strony oraz pobudzać wyobraźnię.
Naszym zajęciom dydaktycznym i zabawom towarzyszył motyw kropki.
Powstały również wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki!
 

WYPRAWA DO PARKU

W dniu 14.09, grupa "Tygrysków" wybrała się z Panią Anią na wycieczkę do Parku Jordana. Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie u schyłku lata oraz przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy. W parku miały okazję do wesołych harców na placu zabaw.


 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "CZARODZIEJSKIE  KARTKI PAPIERU"
 

W drugim i trzecim tygodniu września grupy Tygrysków i Żuczków rozpoczęły zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Czarodziejskie kartki papieru.” autorstwa mgr Katarzyny Strojek i mgr Joanny Kurowskiej. Zajęcia realizowane będą przez cały rok szkolny, dwa razy w miesiącu.
Będą miały na celu doskonalenie u dzieci umiejętności z zakresu małej motoryki,
poprzez rozwijanie zainteresowań artystycznych przedszkolaków oraz ćwiczenia rąk, które towarzyszyć mają podejmowanym aktywnościom plastyczno -technicznym. Przeprowadzane w  ramach innowacji zajęcia mają zachęcać dzieci do wykorzystywania w twórczy sposób
z pozoru mało atrakcyjnych materiałów plastycznych - kartek papieru, rozbudzając tym samym kreatywne myślenie przedszkolaków.  
Zachęcamy wszystkich do śledzenia naszych przygód z kartkami papieru!
A na początek prezentujemy „Zaczarowane ołówki małych artystów”!
 
 

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

10 września grupa Żuczków wybrała się na spacer po najbliżej okolicy.
Zwracaliśmy uwagę na ruch na skrzyżowaniach i utrwalaliśmy zasady
bezpiecznego poruszania się po ulicy.

 

 

WITAMY WE WRZEŚNIU

I znów spotkaliśmy sie wszyscy po wakacyjnej przerwie! Jak miło zobaczyć znajome twarze, przywitać kolegów, koleżanki, panie, wymienić wrażenia z wakacji i wspólnie rozpocząć kolejny rok przygody.... Mamy także debiutantów - dzieci, które w tym roku pierwszy raz przekroczyły progi naszego przedszkola. Trzymajcie się dzielnie! Na razie wszystko wydaje się obce i trochę smutno bez mamy
i taty, ale wkrótce, kiedy nas wszystkich bliżej poznacie, przedszkole stanie się dla Was radosnym "drugim domem". Tego Wam gorąco życzymy,
a szczególnie trzymamy kciuki za najmłodsze "Krasnoludki", które już całkiem nieźle sobie radzą.

I jak?   Wszyscy gotowi do zabawy i nauki?  

Jeśli tak, to zaczynamy kolejny rok w przedszkolu !!!!

 

 


 

WAKACJE!

 

EMOCJE - ZAKOŃCZENIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ W GRUPIE "ŻUCZKÓW"

W czerwcu zakończyła się innowacja Emocje dziecka a wyzwania współczesnego świata,
która była realizowana w grupie Żuczków. Wcześniej jednak pr
zez ostatnie tygodnie  dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących kolejnych emocji: strachu i lęku. Uczyły się je rozpoznawać i rozróżniać. Podczas zajęć teatralnych, literackich, plastycznych dzieci opowiadały o swoich strachach, lękach, a następnie wspólnie staraliśmy się znaleźć sposoby na oswojenie tych emocji. W czerwcu na kilku ostatnich zajęciach podsumowaliśmy naszą wiedzę dotyczącą  poznanych emocji podczas zabaw muzycznych, tanecznych, teatralnych, plastycznych. Były to m.in.: kostka uczuć, zabawy z kartami obrazkowymi, lusterko emocji, pociąg uczuć zatrzymujący się na różnych stacjach związanych z poszczególnymi emocjami i wiele innych.
Na zakończenie naszej przygody z emocjami dzieci z grupy Żuczków otrzymały pamiątkowe dyplomy
oraz teczki zawierające ich prace plastyczne związane z tą innowacją.POŻEGNANIE STARSZAKÓW

W piątek, 25.06. dzieci odchodzace po wakacjach do szkoły z grup "Biedronki" i "Żuczki" pożegnały się z naszym przedszkolem. To był ich ostatni występ na scenie przedszkolnej, więc każde z dzieci dało z siebie wszystko, recytując wiersze, śpiewając piosenki, grając i tańcząc. Były chwile wzruszenia i żal rozstania ale i radość z nadchodzących wakacji i ciekawość nowych wyzwań. Wszystkie nasze kochane "Starszaki" otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Życzymy Wam cudownych chwil i sukcesów w przyszłym, szkolnym życiu! Będziemy o Was pamiętać a i Wy pamiętajcie o nas!


Z WIZYTĄ W KOPALNI

Grupie "Biedronek" w końcu udało się odebrać swoją nagrodę za wygrany zimą konkurs plastyczny "Życzenia dla górników". Przypomnijmy, że nasze dzieciaki zdobyły w tym konkursie II miejsce w kategorii "Przedszkola" a nagrodą były warsztaty w Kopalni Soli w Wieliczce. W dniu 24.06. podekscytowane przedszkolaki wyruszyły autokarem do Wieliczki, gdzie zjechały pod ziemię i z przemiłym panem przewodnikiem miały okazję zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. W ten upalny dzień kopalnia nie tylko dała miłe wytchnienie ale przede wszystkim ukazała dzieciom swoją historię, poszerzyła wiedzę i pokazała, jak cennym jest zabytkiem, wartym zobaczenia. Wrażenia z wycieczki - niezapomniane!IGRZYSKA SPORTOWE

W dniu 23.06. dzieci z grup "Biedronek" i "Żuczków" uczestniczyły w VI Igrzyskach Sportowych Przedszkolaków, zorganizowanych przez Szkołę Podstawowa Nr 5 oraz Radę Dzielnicy Krowodrza. Siedem zaproszonych drużyn "Starszaków" z róznych przedszkoli pokonywało przygotowane przez organizatorów tory przeszkód, gdzie trzeba było wykazać się szybkością, celnoiścią, zręcznością i sprytem. Dzieci nie biorące bezpośredniego udziału w rywalizacji, wcieliły się w role kibiców i gromnkimi okrzykami dawały wsparcie swoim zawodnikom. Zabawę uświetniły dodatkowo pokazy akrobatyczne i taneczne uczennic i uczniów ze Szkoły Podstawoej Nr 5. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale tak naprawdę liczyła sie przede wszystkim dobra zabawa - jak to ujęła w okrzyku jedna z uczestniczących w zawodach grup: "Czy wygramy, czy przegramy - zawsze dobry humor mamy!".Grupa "Biedronek" miała szczególne powody do dobrych humorów, bo zdobyła w tej między przedszkolnej rywalizacji II miejsce, puchar i srebrny medal. Gratulujemy!!
DZIEŃ WIATRU U "KRASNOLUDKÓW"

15 czerwca Krasnoludki obchodziły Dzień Wiatru. W tym dniu dzieci wsłuchiwały się w odgłosy wiatru i naśladowały te odgłosy. Wykonaliśmy doświadczenia pokazujące wiatr w różnej postaci oraz poznaliśmy urządzenia, które wywołują sztuczny wiatr. Podczas zabawy "Co robi wiatr? " poznaliśmy pozytywne o negatywne skutki jakie niesie za sobą wietrzna pogoda. Pod koniec dnia każde dziecko wykonało wiatraczek metodą płaskiego origami.
 DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

W dniu 1 czerwca,  z okazji Dnia Dziecka, na wszystkie przedszkolaki czekały atrakcje przygotowane dla nich przez nauczycielki poszczególnych grup. Były zabawy i zawody sportowe w ogrodzie przedszkolnym: wyścigi taczek, przeciąganie liny, rzuty kółkami do celu, przetaczanie piłki kijkiem pod ustawionymi przeszkodami – „pieskami”, slalom z woreczkiem na głowie oraz pokonywanie toru przeszkód. Potem przyszedł czas na zabawy w salach: podrzucanie balonów w rytm muzyki, zabawy z chustą animacyjną, zabawa krzesełkowa „Karuzela”, taniec „mrówek” z pałeczkami do muzyki. Była też okazja do rozwijania dziecięcych talentów plastycznych podczas rysowania na dużych arkuszach papieru i kolorowania ulubionych bohaterów bajek. Nie obyło się również bez szalonych tańców przy muzycznych przebojach. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz drobne upominki.

 

DZIEŃ MAMY I TATY

W dniach 31.05 – 9.06 w przedszkolu świętowany był Dzień Mamy oraz Dzień Taty. Każda z grup przygotowała własny program artystyczny i zaprezentowała go przed publicznością. Dla „Krasnoludków” występ był nie lada wyzwaniem  - przygotowania trwały od tygodni, maluszki codziennie i wytrwale ćwiczyły swoje role, śpiewały piosenki i uczyły się kroków tańca. Dziewczynki wcieliły się w role laleczek a chłopcy misiów, tańcząc m.in. do utworu „Taniec laleczki i misia”. W grupie „Niedźwiadków” , jak przystało na nazwę, również wystąpiły misie, którym dziewczynki-pszczółki przypominały z troską o ważnym Dniu Mamy i Taty, „ucząc” je piosenek, tańca, wierszy oraz gry na instrumentach. Cała inscenizacja posiadała bogatą oprawę muzyczną oraz rekwizyty.  Na występie w grupie „Kangurków” królowały kolorowe kwiaty. Ogromne wianki z bibułkowych kwiatów, z którymi dzieci tańczyły, kwiaty we włosach dziewczynek i na dekoracjach, koszyki pełne rysowanych dla drogich Mam fantazyjnych kwiatów oraz finałowa piosenka, w której nawet kwiaty tańczyły dla Mamy i Taty! „Tygryski” zaprezentowały  wesoły a zarazem wzruszający program artystyczny, wyrażając w nim swoją miłość i wdzięczność dla rodziców. Dzieci z wielkim przejęciem recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły dla swoich kochanych  Mam i Tatusiów. Podobnie było w pozostałych grupach. „Żuczki” zabrały swoich rodziców na wiosenną łąkę, ubarwiając występ piosenkami w języku angielskim a „Biedronki” w zabawny sposób przedstawiły różne sytuacje z życia rodziny, kończąc występ wzruszającą piosenką z sercami. Wszystkie grupy włożyły wiele pracy aby wypaść przed publicznością jak najlepiej a rodzice, oprócz wrażeń estetycznych , mogli podziwiać wykonane dla nich przez dzieci prezenty, którymi zostali obdarowani na koniec każdego występu.

"DZIEŃ RÓŻNYCH ZAWODÓW"

W środę, 19 maja, przedszkolaki z grupy "Biedronek" obchodziły "Dzień Zawodów". Tego dnia dzieci miały możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o różnych grupach zawodowych. Na początek wspólnie ustaliliśmy, że nie ma najważniejszego zawodu na świecie ponieważ wszystkie są jednakowo ważne przez to, że się uzupełniają. Każdemu należy się szacunek i poważanie. Następnie w trakcie spaceru pobliskimi ulicami oraz zabaw i zagadek utrwalaliśmy znajomość różnych zawodów oraz kojarzonych z nimi rekwizytów. Na koniec mali przedstawiciele różnych zawodów zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
 

 

PRZEDSZKOLNY "KONKURS PATRIOTYCZNY"

Każdy przedszkolak wie, że w maju obchodzone są ważne dla naszej Ojczyzny święta. Ten czas jest zawsze okazją do poznawania i utrwalania wiadomości na temat Polski: symboli narodowych, historii oraz bogactwa przyrodniczego i kulturowego naszego kraju. Przez ostatnie tygodnie wszystkie grupy omawiały różne zagadnienia z tej tematyki. Tak przygotowani, mogliśmy uczestniczyć w „KONKURSIE PATRIOTYCZNYM”, który odbył się 11 maja. Zadaniem młodszych dzieci z grup:  Krasnoludki, Niedźwiadki i Kangurki było odśpiewanie zwrotki i refrenu naszego Hymnu Narodowego, pamiętając, by stanąć w postawie wyrażającej szacunek. Starsze przedszkolaki z grup: Tygryski, Biedronki i Żuczki wspólnie głowiły się nad rozwiązaniem zadań z tematycznego quizu, zawierającego pytania z zakresu wiedzy o Polsce, zagadki słuchowe i zagadki obrazkowe. Wszystkie przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i otrzymały pamiątkowy Dyplom Małego Patrioty. Gratulujemy!
MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS "POLSKIE KRAJOBRAZY"

Na początku maja rozstrzygnięty został organizowany przez naszą placówkę międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. „POLSKIE KRAJOBRAZY”.
Głównymi celami konkursu oprócz rozwijania wyobraźni, zdolności plastycznych dzieci i doskonalenia w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi, było budzenie poczucia przynależności do swojego kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych.
Prace konkursowe dostarczono do nas z Samorządowego Przedszkola Nr 13, Samorządowego Przedszkola Nr 43 oraz z Samorządowego Przedszkola Nr 55.
Również dzieci z naszego przedszkola, z grup: Tygryski, Żuczki i Biedronki, przygotowały swoje prace pod czujnym okiem swoich Nauczycielek.
Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 5-latki i 6-latki.
Komisja konkursowa oceniała kreatywność, samodzielność wykonania prac przez dzieci
oraz ich estetykę.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu wykonania wspaniałych prac! Dziękujemy również wszystkim Nauczycielkom za zaangażowanie w organizację konkursu: przygotowanie i dostarczenie prac oraz przekazanie nagród i dyplomów.
MAJOWE ŚWIĘTA

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii Państwa Polskiego. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej a następnego dnia rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasze przedszkolaki w tygodniu poprzedzającym święta majowe wzięły udział w licznych działaniach pod hasłem „Polska, moja ojczyzna”. Zaproponowane przez wychowawców grup różnorodne zadania rozbudzały w dzieciach poczucie tożsamości narodowej, szacunek do symboli narodowych, a także do języka ojczystego. W piątek, 30.04., na zakończenie tego patriotycznego tygodnia, każda z grup uczciła nadchodzące święta uroczystym odśpiewaniem hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pamiątkowymi zdjęciami.

KONKURS W GRUPIE "BIEDRONEK"

W czwarttek, 29.04. w grupie "Biedronek" odbył się finał rodzinnego konkursu plastycznego pod hasłem: "Wiosenne nakrycie głowy", zorganizowanego przez wychowawczynie grupy. Dzieci wspólnie z rodzicami miały za zadanie wykonać oryginalne, wiosenne nakrycie głowy z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i, jak zawsze, nie zawiodły. Przedszkolaki, zamieniając się w modeli z dumą prezentowały swoje dzieła przed jury i „Biedronkową” publicznością, która nagradzała uczestników gromkimi brawami. A oto lista zwycięzców:        

 I miejsce: Kasia G. z rodzicami

II miejsce: Amelka O. z rodzicami

III miejsce: Michał M. z rodzicami

Wyróżnienia: Maryna P., Ewa M., Jan K. – również z rodzicami

Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział i zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy!
 "KRASNOLUDKI" OBCHODZĄ DZIEŃ KSIĄŻKI

W dniu 23 kwietnia obchodziliśmy w grupie Krasnoludków Dzień Książki. W tym dniu dzieci poznały drogę powstawania książki. Zapoznaliśmy się z pojęciami : biblioteka, czytelnik, księgarnia. Przyglądaliśmy się zawartości naszej biblioteczki na sali, porównując wygląd i zawartość różnych książek. Poznaliśmy również zasady jak należy prawidłowo obchodzić się z książką. Każdy miał możliwość opowiedzenia o swojej ulubionej książce. Pod koniec dnia Krasnoludki wykonały zakładki do swoich książek oraz malowały okładkę do swojej książki.
 


"NIEDŹWIADKI" TEŻ SADZĄ I SIEJĄ

W kwietniu do grona "Małych ogrodników" dołączyła  grupa "Niedźwiadków", udowadniając, że choć są jeszcze mali, też wiele potrafią.
 

EMOCJE - INNOWACJA PEDAGOGICZNA W GRUPIE "ŻUCZKÓW" - cd.

W ostatnich miesiącach w grupie Żuczków kontynuowaliśmy zajęcia dotyczące emocji. W trakcie  ćwiczeń z uczuciami dzieci poznawały kolejne emocje, uczyły się je nazywać oraz odpowiednio reagować na nie. Podczas kilku ostatnich zajęć dotyczących złości oraz agresji dzieci poznawały i wypracowywały swoje własne  sposoby radzenia sobie ze złością, tak aby nie robić krzywdy sobie oraz innym. Żuczki brały udział w doświadczeniach związanych z tworzeniem wulkanu gniewu, rysowały mapę własnych emocji oraz wykonywały słoiczki emocji, które były dobrym sposobem na łagodzenie napięcia, stresu oraz wybuchów złości. Na zakończenie tych zajęć stworzyliśmy w grupie kącik emocji, gdzie znalazło się miejsce na różne przedmioty ułatwiające radzenie sobie z emocjami: śmieciarka na humorki, uczuciomierz, bąbelkowiec, emotki, lusterko, serduszka uczuć  oraz słoiczki emocji.DZIEŃ ZIEMI U "KRASNOLUDKÓW" I "KANGURKÓW"

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, w grupie Krasnoludków oraz Kangurków odbyły się zajęcia ekologiczne. Zajęcia te  miały na celu uświadomienie dzieciom potrzeby segregacji śmieci oraz dbałości o czyste środowisko. Krasnoludki oglądały zdjęcia przedstawiające piękno naszej przyrody oraz zdjęcia przedstawiające przyrodę zniszczoną przez człowieka. Wspólnie dokonały segregacji śmieci,  uczyły się oszczędzania wody, poznały przygody Ekoludka, który dawał im cenne wskazówki dotyczące dbania o naszą planetę. Brały również udział w zabawach muzyczno-ruchowych przy piosence "Zielony dom" oraz wykonały pracę plastyczną przedstawiającą jak prawidłowo segregować śmieci. Tymczasem Kangurki wspólnie poznawały sposoby jakimi ludzie mogą dbać o planetę Ziemię, tak by wszystkim żyło się na niej lepiej. Dzieci zainspirowane wnioskami i piosenkami o tematyce ekologicznej namalowały dwa plakaty: planety Ziemi smutnej i wesołej oraz drzewo życia, na którym odbijały swoje dłonie. W drugiej części dnia wykonały pracę plastyczną, która stanowiła podsumowanie całego dnia: "Ziemia jest w naszych rękach." Dzień wszystkim upłynął bardzo aktywnie i był bogaty w wiele nowych doświadczeń.
  

MALI OGRODNICY

W przedostatnim tygodniu marca „Biedronki” i "Kangurki" bawiły się w małych ogrodników.
W sali "Biedronek" na oknie, pojawiły się skrzynki i pojemniki z sadzonkami cebuli oraz fasolą
i ziarnami zbóż. Każdy z grupy przygotował też swoją mini-hodowlę, ozdabiając farbami własną doniczkę i siejąc w niej zboże. Praca ogrodnika tak się spodobała, że podczas zabaw w ogrodzie, dzieci postanowiły wygospodarować w jego kącie „Biedronkowy” mini-ogródek
i z zapałem wysiały w nim resztę zboża, które pozostało. Ciekawe, czy coś z tego wyrośnie?...
A może będzie to początek prawdziwego ogródka działkowego, który założymy?
Tymczasem "Kangurki" najpierw założyły hodowlę kwiatów cebulowych (żonkili, szafirków i hiacynta),
a następnie zasadziły cebulę, posiały marchew, rzodkiewkę, szczypiorek, owies wielkanocny oraz powój: wilec trójbarwny. Każdy miał okazję obejrzeć, a następnie zasiać różne nasiona oraz poznać różnicę, między sianiem, a sadzeniem. Przypomnieliśmy sobie przy okazji, czego nasze rośliny będą potrzebowały, aby móc rosnąć.
Gdy za oknem marcowa pogoda na przemian raczyła nas ciepłem i słońcem z domieszką śniegu i zimna, nasze przedszkolne hodowle budziły się z wiosną do życia.

POWITANIE WIOSNY

W poniedziałek 22.03 w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Powitanie Wiosny”.
Z tej okazji Dzieci ze wszystkich grup przygotowały tradycyjne gaiki.
Pięknie ozdobione, kolorowe gałązki umieszczone zostały w samym sercu naszego przedszkolnego ogrodu – wokół pnia starej wierzby.
Następnie Dzieci tańcem, wierszem oraz wesołymi piosenkami przywitały
najpiękniejszą porę roku – Wiosnę.
Tego dnia przekonaliśmy się również, jak bardzo prawdziwe jest powiedzenie „W marcu jak w garncu”.
Piękna słoneczna pogoda po kilkunastu minutach ustąpiła opadom śniegu.
Wszyscy uznaliśmy, że pewnie w roztargnieniu Pani Zima zapomniała czegoś
i jeszcze na chwilę zajrzała do naszego ogrodu. Na szczęście Pani Wiosna zadomowiła się i zostanie już z nami aż do lata!

 PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W środę, 17.03. i w czwartek, 18.03. grupy „Krasnoludków” i „Niedźwiadków” zostały oficjalnie przyjęte do grona przedszkolaków. Uroczystość Pasowania była dla maluchów nie lada przeżyciem i długo przygotowywały się do tego wydarzenia. Dzieci zaprezentowały piosenki znane z dziecięcego repertuaru, recytowały wierszyki i tańczyły. Po zakończeniu części artystycznej, Pani Dyrektor wysłuchała składanej przez dzieci obietnicy, że będą się często uśmiechać, uczyć piosenek i wierszy, zgodnie bawić, dbać o porządek w sali oraz używać słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Na zakończenie pasowała wszystkie maluchy wielkim, kolorowym ołówkiem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, medale i książeczki czy też odznaki dzielnego przedszkolaka. W grupie „Krasnoludków” uroczystość zakończył poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
 

 


DZIEŃ KOBIET

8 Marca dziewczynki z grupy „Biedronek” czekała miła niespodzianka – chłopcy wspólnie z Radą Rodziców przygotowali dla nich wspaniały prezent: gumy do skakania i freesby do zabaw w ogrodzie przedszkolnym oraz słodycze. Wykonali też kwiatowe laurki, które wręczyli wszystkim koleżankom. Małe kobietki były nieco onieśmielone ale szczęśliwe a słodkościami chętnie podzieliły się z kolegami. Dziękujemy !
 BIAŁY MIŚ U BIEDRONEK

W sobotę, 27.02., obchodzony był na świecie Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Dzieci z grupy „Biedronek” uczciły go w poniedziałek, 1.03.,poszerzając swoją wiedzę o polarnej krainie i jej królu. Zapoznały się z ciekawostkami związanymi z misiem polarnym (Czy ktoś wiedział, że jego futro wcale nie jest białe tylko przeźroczyste?!), uczestniczyły w zabawach ruchowych i plastycznych ale przede wszystkim rozbudzały w sobie ekologiczne myślenie. Niedźwiedź polarny jest drapieżnikiem wpisanym  na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem w wyniku zmian klimatycznych. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób przedszkolaki mogą zadbać o naszą planetę i uratować zagrożone gatunki. Dzień Niedźwiedzia Polarnego był okazją do dobrej zabawy ale także stał się ważną lekcją ekologii.
 


DZIEŃ DINOZAURA

W piątek, 26.02, obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Dinozaura. Te gady, wymarłe miliony lat temu, nadal  rozbudzają wyobraźnię, również najmłodszych, a wśród przedszkolaków można znaleźć wielu ich fanów. W tym dniu niektóre dzieci wykazały się godną podziwu znajomością skomplikowanych nazw poszczególnych gatunków dinozaurów, rozpoznając je na obrazkach i zaskakując nas swoją imponującą wiedzą na ich temat. Pozostali mieli okazję poznać życie i zwyczaje tych prehistorycznych gadów , usłyszeć  wiele ciekawostek na ich temat (między innymi hipotez dotyczących ich wyginięcia). Odbywało się to w każdej grupie przedszkolnej podczas zabaw dydaktycznych, muzycznych, ruchowych, językowych i plastycznych. Wszyscy doskonale się bawili, przenosząc się w czasy jurajskie. „Krasnoludki i „Niedźwiadki” miały okazję wczuć się w klimat tamtej ery przeprowadzając widowiskowe doświadczenia z erupcją wulkanu, słuchając odgłosów dinozaurów, układając „Dino – puzzle” i wykonując dinozaury z baloników („Niedźwiadki”) lub kolorując je pastelami i doklejając brakujące elementy („Krasnoludki”). „Tygryski” rywalizowały w „wyścigach T-REXów” oraz konstruowały makietę „Parku Jurajskiego”, „Żuczki” składały dinozaury z różnych tekturowych części a „Biedronki” i "Kangurki" wykonały „Dinojajka – niespodzianki”. To był wspaniały dzień pełen wrażeń i emocji!


KRASNOLUDKI - MALI BADACZE
 W grupie Krasnoludków wykonaliśmy eksperyment. Dzieci wcieliły się w rolę badaczy i odkrywców.  Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się przeprowadzanej zabawie badawczej „Magiczny wulkan”. Krok po kroku obserwowaliśmy przebieg eksperymentu, a radości było co niemiara kiedy ujrzeliśmy efekt końcowy, czyli wyciekającą lawę –„erupcję wulkanu”.
 
 

DZIEŃ KOTA

W dniu 17 lutego wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Kota. Panie nauczycielki w każdej z grup przygotowały dla swoich dzieciaków ciekawe propozycje zabaw, związanych z kocią tematyką. Dzieci wykonywały kocie maski i opaski oraz wizerunki kotów różnymi technikami plastycznymi, poprzez wspólne zabawy zapoznawały się z kocimi zwyczajami, rasami  oraz sposobami  pielęgnacji tych sympatycznych zwierzaków. Dzień ten stał się również okazją do wesołych „kocich figli” : były zabawy muzyczno-ruchowe z piosenkami o kotach, zajęcia umuzykalniające wg metody Carla Orffa, kocia gimnastyka z ilustracjami kotów oraz z utworem Gioachino Rossiniego pt. „Koci duet”, konkurs o tytuł „Najszybciej polującego na myszki kota”, relaks przy słuchaniu kocich kołysanek. Dzieci uczestniczyły również w znanych zabawach, takich jak: „Uciekaj myszko do dziury” czy inspirowanej grą „Ciepło – zimno” – „Gdzie jest kotek?” . Ponadto, w grupie „Kangurków” dzieci ćwiczyły umiejętności matematyczne i logiczne myślenie poprzez zabawę dydaktyczną „Kodowanie z kotami” , „Biedronki” miały okazję wysłuchać żartobliwych wierszy o kotach autorstwa Joanny Kulmowej a „Żuczki” poszerzały swoją wiedzę przyrodniczą nie tylko poprzez zabawy ruchowe, literackie, matematyczne czy plastyczne ale i logopedyczne. Wszyscy przypomnieliśmy sobie, że koci przyjaciel to nie tylko wspaniały towarzysz zabaw, lecz przede wszystkim ktoś, o kogo należy odpowiednio dbać i troszczyć się.WALENTYNKI

W piątek, 12 lutego oraz w poniedziałek, 15 lutego, świętowaliśmy Walentynki. Dzieci przygotowywały własnoręcznie ozdobione serduszka nie tylko dla kogoś kochanego ale i dla kolegów i koleżanek z grupy.  Była to też okazja do powiedzenia innym kilku miłych słów. Bardzo przyjemnie było usłyszeć: „lubię ciebie, bo jesteś fajny,… bo zawsze mi pomagasz, …bo jesteś wesoły, …bo jesteś dobrą koleżanką”… Przekonaliśmy  się, że bycie życzliwym i serdecznym nic nie kosztuje  a potrafi działać cuda – wywołuje uśmiech na czyjejś buzi i każdy czuje się doceniony i lubiany. I o to właśnie chodzi!
 

 

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

W dniach 3,4 i 5 lutego dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały programy artystyczne, przygotowane z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występy były nietypowe, bo bez udziału zaproszonych gości, za to zostały uwiecznione na kamerze. Brakowało nam tej radosnej i wzruszającej atmosfery, kiedy można było pomachać do babci i dziadka siedzących na widowni a po występie mocno ich uściskać i ucałować... Mimo tego jednak dzieci dały z siebie wszystko, z przejęciem recytując wiersze, tańcząc i śpiewajac piosenki dla swoich drogich Dziadków. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Dzień Babci i Dziadka będziemy świętować w przedszkolu wspólnie, przy pełnej widowni, ciesząc się ze spotkania. A tymczasem kochana Babciu, najdroższy Dziadku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń a podczas oglądania naszych występów - wielu miłych wrażeń!
  

MAŁE BALE W KARNAWALE

W piątek, 22.01, nasze przedszkolaki bawiły się na balach karnawałowych.Tak, balach a nie balu, bo w tym roku zabawy odbywały się w poszczególnych grupach, a nie, jak zazwyczaj, w jednej sali. Nie wpłynęło to jednak na humor, który dopisywał wszystkim. Była okazja do obejrzenia on-line ciekawych doświadczeń chemicznych w wykonaniu "Szalonego Ambrożego", tańców przy znanych przebojach oraz udziału w likcznych konkursach, przygotowanych przez panie nauczycielki.
Dzieci z radoscią i dumą prezentowały swoje przebrania - a było co oglądać!


ZIMOWY SPACER "KANGURKÓW"

Wykorzystując zimową aurę grupa "kangurków" wybrała się do Parku Polewki w celu obserwacji przyrody oraz wspólnych zabaw na śniegu. Dzieci miały również okazję zobaczyć szopkę bożonarodzeniową w Kościele Misjonarzy przy ul. Misjonarskiej 37
 

 

 

 

NARESZCIE ZIMA
 

Pod koniec ferii zawitała do Krakowa upragniona zima, która naszym przedszkolakom sprawiła wiele radości. Dzieci korzystały ze spacerów, podziwiając zimowe krajobrazy oraz bawiły się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie nareszcie można było zaszaleć na śniegu. Nie obyło się oczywiście bez lepienia tradycyjnego bałwana. My się zimy nie boimy - nawet bardzo ją lubimy!
 

 

GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA

Nasze przedszkole ponownie bierze udział w zbiórce darów dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krakowie. Hasło tegorocznej zbiórki to "Gwiazdka dla starszych i chorych zwierzaków".
Bardzo dziękujemy za wszystkie dary serca, gdyż z uwagi na pandemię, nasza pomoc ma w tym roku szczególne znaczenie dla przyszłości podopiecznych schroniska.
Przypominamy, że jeszcze do końca stycznia można przynosić do przedszkolnych skrzyneczek

- suchą karmę dla psów i kotów

- konserwy

- koce, ręczniki (w dobrym stanie)

- smycze, obroże oraz zabawki

W imieniu schroniska prosimy również, aby karmy dla chorych i starszych zwierząt, które potrzebują właściwej diety, były kupowane konkretnych marek (ich lista znajduje się na plakacie na drzwiach przedszkola)

W IMIENIU CZWORONOGÓW DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE DOTYCHCZASOWE DARY
I BARDZO PROSIMY O JESZCZE!


"EMPATIA" - INNOWACJA PEDAGOGICZNA W GRUPIE "ŻUCZKÓW" - cd.


W grudniu grupa Żuczków, w ramach kontynuacji innowacji pedagogicznej dotyczącej emocji, poznawała pojęcie empatii.
Podczas zabaw i zajęć plastycznych, muzycznych oraz literackich dzieci rozwijały umiejętność postawienia się w sytuacji innych.
Uwieńczeniem tego grudniowego cyklu były zabawy parateatralne oraz przedstawienie fragmentu współczesnej wersji baśni H. Ch. Andersena
pt. "Dziewczynka z zapałkami" w wykonaniu dzieci z naszej grupy.


 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA W GRUPIE "ŻUCZKÓW"
 

Od października 2020 w grupie Żuczków realizowana jest innowacja pedagogiczna:
„Emocje dziecka a wyzwania współczesnego świata” .
Autorkami tego projektu są Panie Katarzyna Strojek i Agata Wiekiera. Podczas cyklicznych, cotygodniowych zajęć dzieci poznają
podstawowe emocje, uczą się je nazywać, kontrolować oraz odpowiednio reagować w różnych emocjonalnie nacechowanych sytuacjach.
Innowacja będzie trwała do końca roku przedszkolnego. Poprzez muzykę, taniec, zabawy parateatralne, spotkania z literaturą
oraz różnorodne działania plastyczne dzieci z grupy Żuczków  będą wzbogacały swoją wiedzę na temat świata emocji
oraz rozwijały swoje umiejętności społeczno – emocjonalne.

W październiku odbył się cykl zajęć o radości, w listopadzie o smutku, a w grudniu zajęcia o emocjach dotyczyły empatii.

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE
 

W przeddzień Wigilii, 23.12., we wszystkich grupach odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. W tym roku niestety nie spotkaliśmy się w jednejj sali na  kolędowaniu i wspólnym dzieleniu opłatkiem... Sytuacja pandemii sprawiła, że każda grupa spędziła te chwile we własnym gronie. Ale życzenia świąteczne były równie szczere a wspólnie śpiewane kolędy i piosenki świąteczne brzmiały  głośno i radośnie, jak co roku. WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

  

WIZYTA STRAŻNIKA MIEJSKIEGO
 

W dniu 22.12.2020 przedszkolaki gościły Pana pracujacego na co dzień w Straży Miejskiej Miasta Krakowa z pogadanką na temat unikania zagrożeń. Aby dzieci łatwiej rozumiały znaczenie słowa "zagrożenie", nasz gość przygotował serię slajdów przedstawiających różne sytuacje - zadaniem dzieci było ocenić, które z nich są bezpieczne i właściwe a które niebezpieczne, stanowiące zagrożenie. Pan z uwagą słuchał poszczególnych wypowiedzi dzieci i w  razie wątpliwości objasniał różne zdarzenia i ich skutki. Przedszkolaki miały też okazję do utrwalenia znajomości numerów alarmowych, pod którymi można otrzymać stosowną pomoc w razie zagrożenia. 

 

KONCERT ŚWIĄTECZNY

Z okazji nadchodzących Świąt Bozego Narodzenia, w dniu 21.12.2020 przedszkolaki z wszystkich grup miały okazję uczestniczyć w Świąteczno-Noworocznym Koncercie on-line.
Za pośrednictwem internetu odbyły magiczną podróż w muzyczny świat kolęd i piosenek o treści świątecznej. Była okazja do wspólnego śpiewu i dobrej zabawy!
  

 

BIEDRONKOWA NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA CHOINKOWA
 

W dniu 17.12.2020 został rozstrzygnięty konkurs wewnątrzgrupowy, zorganizowany przez Radę Rodziców z grupy "Biedronek" na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Jury pod przewodnictwem mamy Artura K. pani Justyny, oceniło przygotowane przez dzieci z pomocąi rodziców, ozdoby i wyłoniło zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Bardzo dziekujemy mamie Michała M. za ciekawą inicjatywę, poświęcony czas i wielkie zaangażowanie w organizację całego przedsięwzięcia. Pani Małgosiu - DZIĘKUJEMY!

Nagrody zdobyli: I miejsce - Krzyś K., II miejsce - Tymon P, III miejsce - Maja G. GRATULUJEMY!
 

   
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Jak nakazuje tradycja, również i w tym roku do dzieci z naszego przedszkola zawitał Mikołaj z podarkami. Tym razem jednak z uwagi na pandemię, Mikołaj wykorzystał do kontaktu z dziećmi  nowoczesną technologię. W dniu 7.12.2020 dzieci uczestniczyły w wirtualnym spotkaniu on-line z Mikołajem i Panią Choinką, biorąc udział we wspólnym śpiewie i zabawach. Ale prezenty, jakie na zakończenie czekały na przedszkolaki były jak najbardziej prawdziwe !

      


 

ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE

W dniu 4.12.2020 grupa "Biedronki" otrzymała radosną wiadomość o zdobyciu II miejsca w kategorii "Przedszkola" w konkursie p.t. "Życzenia dla górników", zorganizowanym przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce! Nagrodą okazał się udział w warsztatach dla całej grupy, organizowanych na terenie Kopalni Soli. Niestety z uwagi na pandemię, warsztaty zostaną przeprowadzone po zniesieniu obostrzeń.... "Biedronki" już czekaja z niecierpliwością. A oto nagrodzona praca:

 

 

POPOŁUDNIE WRÓŻB

30.11.2020 w tradycyjne "Andrzejki", w grupie "Biedronki" odbyło się "Andrzejkowe popołudnie wróżb". Dzieci miały okazję zapoznać się z dawnymi zwyczajami oraz pobawić się we wspólne wróżenie, co nas czeka w przyszłości, kim będziemy - oczywiście z "przymrużeniem oka" i na wesoło, a wszystko w połączeniu z radosnymi tańcami przy muzyce :)

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA  

 25 listopada obchodziliśmy bardzo ważne święto: „Dzień Pluszowego Misia”.
Wyjątkowo w tym roku nie mogliśmy przyjść na zajęcia razem z naszymi pluszowymi przyjaciółmi,
ze względu na panujący w przedszkolu reżim sanitarny.
W grupie Kangurków postanowiliśmy uczcić święto wszystkich misiów zdobywając Order Przyjaciela Misia
– by móc zaprezentować zdobyty tytuł naszym pluszakom w domu.

Wszyscy musieliśmy wykonać szereg zadań: naśladowaliśmy niedźwiadki w zabawach ruchowych,
śpiewaliśmy piosenkę o misiu, a nawet tańczyliśmy misiowy taniec.
Wszystkie Kangurki układały misiowe rytmy, odgadując wcześniej różne reguły rządzące sposobem układania obazków z misiami.
Tego dnia karmiliśmy nawet głodnego misia, dokładnie odliczając liczby rybek w poszczególnych kolorach, jakimi należało go nakarmić. Ależ ten miś miał apetyt!
Ponieważ brakowało nam towarzystwa naszych pluszowych zabawek, każdy wykonał swojego misia.
Misie te pomogły nam w dalszych zabawach i na zakończenie zajęć zapozowaliśmy z naszymi misiami do wspólnego zdjęcia.
Pssst! Grupa Kangurków na tą krótką chwilkę zamieniła się w grupę Niedźwiadków!
Taki psikus nam wyszedł! A tymczasem Niedźwiadki ulepiły tego dnia wspaniałe misie z masy solnej, poznając tym samym nową technikę plastyczną.
Tego dnia każdy zasłużył na Order Przyjaciela Misia.
Już dziś z niecierpliwością oczekujemy na kolejne Święto Pluszowego Misia.
Najważniejszy, główny cel imprezy - wspólna, zgodna zabawa - został osiągnięty!


 

 

102 URODZINY POLSKI
 

10 listopada obchodziliśmy w przedszkolu 102 urodziny Polski. Jak co roku o godz. 11:11  uroczyście odśpiewaliśmy hymn oraz pieśni patriotyczne.

 

PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI P.T. "WIERSZE JANA BRZECHWY"
 

W dniu 30.10.2020 w naszym przedszkolu odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego z wierszami  patrona przedszkola, Jana Brzechwy. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Aby zadbać o właściwy reżim sanitarny, jury, pod przewodnictwem Pani Dyrektor, odwiedziło po kolei wszystkie grupy i wysłuchało prezentacji poszczególnych uczestników. Pozim okazał się bardzo wysoki a wybór zwycięzców niezmiernie trudny - dzieci przedstawiły różnorodny repertuar wierszy poety, wzbogacając swoje wystepy o odpowiednie stroje i rekwizyty. Po długiej naradzie wyłoniono zwycięzców, ale wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa. A oto lista nagrodzonych:

KATEGORIA: DZIECI MŁODSZE

I miejsce: Grześ R. z "Krasnoludków", Helenka W. z "Niedźwiadków" i Nela K. z "Kangurków

II miejsce: Brunon Z. z "Krasnoludków" i Zosia P. z "Niedźwiadków"

KATEGORIA: DZIECI STARSZE

I miejsce: Izabela B. i Emilia M. z "Tygrysków", Ania K. z "Żuczków", Marcin D. i Zosia K. z "Biedronek"

II miejsce: Emilia R. z "Tygrysków", Nataniel Cz., Zosia W., Sara W. z "Żuczków", Maryna P. i Hania W. z "Biedronek"

III miejsce: Wojciech Z. z "Tygrysków", Liliana K. i Maja M. z "Żuczków", Natalia B. z "Biedronek"|


BRAWO ESTERKA!
 

Dieci z grupy "Biedronki" brały udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym p.t. "Jesienne drzewo", zorganizowanym przez Samorządowe Przedszklole Nr 187 w Krakowie. W dniu 26. 10.2020 otrzymaliśmy wiadomość, iż Esterka P. otrzymała wyróżnienie w tym konkursie. Brawo Esterka! Gratulujemy!


 

DZIEŃ KUNDELKA W GRUPIE KANGURKÓW
 

      Jak co roku, 25 października przypadał ogólnopolski Dzień Kundelka.
Dlatego 26 października przedszkolaki z grupy „Kangurki” miały okazję uczestniczyć w obchodach tego wyjątkowego święta naszych czworonożnych przyjaciół.
Tematyczne zajęcia stały się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również do zgłębienia wiadomości przedszkolaków na temat pielęgnacji, żywienia, potrzeb  psów oraz obowiązków, jakie wynikają z opieki nad zwierzętami.
Tego dnia dzieci dowiedziały się również, czym różnią się psy rasowe od kundelków. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały zagadki, uczestniczyły
w tematycznie powiązanych zabawach dydaktycznych, wesoło bawiły się przy piosence pt. „Kundel bury” oraz uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Wysłuchały opowiadań i bajek, których bohaterem były pieski i ich właściciele.
Wykonały pacynki przedstawiające pyszczki piesków, które posłużyły im podczas quizu o prawach wszystkich zwierząt.
Podsumowaniem wspólnych zabaw i obchodzonego tego dnia święta, była krótka rymowanka zapamiętana przez uczestników zajęć:
„Mały piesek - duża sprawa,
mały piesek - ma swe prawa!”.

 

 

WSPOMNIENIA Z WAKACJI
 

Jak zazwyczaj, na początku września wspominamy minione wakacje. Dzieci z grupy "Biedronek" wymieniały miejsca, które odwiedziły, dzieliły się swoimi wrażeniami i wspomnieniami. Te wakacje były nieco inne od wszystkich, nie zawsze takie, jak byśmy chcieli, ale i tak żal, że się skończyły. Na nastepne poczekamy cały rok! Na pamiątkę wakacyjnych  chwil "Biedronki" malowały rzeczne kamienie.

 

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2022-01-10